445854. SKÅL samt LJUSSTAKAR, 1 par, glas, Ingeborg Lundin, Orrefors.
Skål, märkt Orrefors, D 3878-421, diameter ca 17,5, höjd ca 6 cm.
1 par ljusstakar, märkt D 4081-111, höjd ca 15 cm.
Bruksslitage. Skål med bottenrepor. Ljusstakar med nagg längs mynning, rester av stearin.