5 st matskedar, modell "Svensk spetsig", längd 20,5 cm, Nysilversmedjan Ruben Johansson, Lidköping, 1950 samt 1951, vikt 271 gram.
1 st matsked, modell "Gammal Fransk", längd 20,9 cm, A Hildebrand, Gävle, 1920, med ägarmonogram, vikt 61,52 gram.
1 st matsked, modell "Prinsessan Maria", längd 21,7 cm, C G Hallsberg, Stockholm, 1925, med ägarmonogram, vikt 64,30 gram.
2 st matskedar, modell "Engelsk Snäck", längd 21,1 cm, Johan Olov Östlund, Gävle, 1860, med ägarmonogram, vikt 131,49 gram.
8 st skedar, dekor av blomster, längd 9,5 - 10,2 cm, Gewe Silvervarufabriken, Malmö, vikt 73,03 gram.
1 st sked, modell "Chippendale", längd 12 cm, Guldsmedsaktiebolaget GAB, Stockholm, 1961, vikt 13,45 gram.
1 st sked, Thorvald Marthinsen, Norge, stämplad NM, längd 10,1 cm, vikt 7,40 gram.
Bruksslitage.
Bruksslitage.