445753. SPEGELLAMPETT, förgylld, rokoko, 1700-tal.
Spegellampett med genombrutet krön samt hållare i mässing för ett ljus
Höjd 64, bredd 26 cm.
Senare spegelglas, glaset ansatt, ett träbortfall om två cm på båda långsidorna mot spegeln, sprickor främst i förgyllningen.