SPEGELLAMPETT, förgylld, rokoko, 1700-tal.

445753. SPEGELLAMPETT, förgylld, rokoko, 1700-tal.

Spegellampett med genombrutet krön samt hållare i mässing för ett ljus
Höjd 64, bredd 26 cm.

Senare spegelglas, glaset ansatt, ett träbortfall om två cm på båda långsidorna mot spegeln, sprickor främst i förgyllningen.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 64, bredd 26 cm.

Nyköpings Auktionsverk
Antal besök: 1 261