SKÅLFAT, 2 st, porslin, Kina, Ming, 1500/1600-tal.

445593. SKÅLFAT, 2 st, porslin, Kina, Ming, 1500/1600-tal.

Ena skålfatet med dekor i underglasyrblått av mandarinand. Andra skålfatet monokromt vitt. Diameter 13 cm respektive 12 cm.

Smärre nagg samt krackeleringar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 791