HÄNGE CYKEL silver signerad med delvis guldplätering.
444892. HÄNGE CYKEL silver signerad med delvis guldplätering.
Figuralt hänge i form av en cykel/landsvägscykel med rörliga hjul; tillverkade i 925 silver, stämplat och delvis guldpläterat.
Signerad för Guthmann & Widnauer, Pforzheim.
På en lång trottoarkedja, detta fungerade också i silver och förgyllt.
Hängets längd 2 cm, bredd 2,5 cm, kedja 60 cm.