TABERNAKEL-SEKRETÄR, valnöt och rotfanér, Österrike, Barock 1700-tal.

444805. TABERNAKEL-SEKRETÄR, valnöt och rotfanér, Österrike, Barock 1700-tal.

Tabernakel-sekretär. Stomme av barrträ klädd med valnöt- och rotfanér samt mässingsbeslag. Profilerad front med raka knäckar, snedklaff samt delbar. Ovandelen består av elva lådor samt dörr med hyllinredning, bak snedklaffen ryms tre invändiga lådor samt två flankerande lådor, underdelen har tre stora lådor. Möbeln hyser även två invändiga lönnfack. Flertalet lådor är klädda med marmorerat papper från tiden.

Skåpet som på tyska kallas för Tabernakel-schrank är en möbel som stammar ur de tysktalande regionerna och kan sägas förena det profana och det gudomliga i det högborgerliga hemmet. Tabernaklet härrör ur kyrkoarkitekturen och möbelns funktion var såväl praktisk som lärd. En möbel för en furste.

Höjd 188 cm
Bredd 133 cm
Djup 68 cm.

Bruksslitage, renoverat samt kompletterat.

Nyckel/nycklar finns.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 188 cm
Bredd 133 cm
Djup 68 cm.

Nyckel/nycklar finns.

Antal besök: 4 316