Fanerad med valnöt. Skiva marmor med hylla. En låda samt en dörr med bakomliggande förvaring. Längd 69. Bredd 52. Höjd 100 cm.
Slitage. Fläckar. Sprucken hylla. Fanerskador och torrsprickor. Handtag till dörr saknas.