443846. VÄGGLAMPA, mässing, glas, Art deco, 1930-tal.
Vägglampa med stomme i mässing, cylindrisk frostad glaskupa med, överdel i mässing krönt av stiliserad plym.
Bruksslitage, repor, färgfläckar, buckla på vägghållarens bakre del, extra vidgat hål för kabel.