443768. TOMTESERVIS, 2 delar, porslin, Göteborg, 1900-tal.
Tillbringare, höjd 14 cm.
Terrin med lock, höjd 17 cm, diameter 20 cm.
Tillbringare: bottennagg och krackeleringar.
Terrin med lock: spricka invändigt botten, krackeleringar och små nagg hänklar.