MATSERVISDELAR, 56 delar, porslin, Haas & Czjzek, Schlaggenwald, 1900-tal.

443626. MATSERVISDELAR, 56 delar, porslin, Haas & Czjzek, Schlaggenwald, 1900-tal.

12 flata tallrikar, diameter 24,5 cm.
12 assietter, diameter 21,5 cm.
11 assietter, diameter 16 cm.
12 djupa tallrikar, diameter 24,5 cm.
2 skålar, längd 23 - 25,5 cm.
Såsskål.
2 + 1 + 1 uppläggningsfat, längd 26 - 39 cm.
2 skålfat, längd 25,5 cm.

Slitage, nagg, glasyr- / tillverkningsdefekter. Mindre missfärgningar.

Gör en kostnadsfri värdering!

11 assietter, diameter 16 cm.
2 skålar, längd 23 - 25,5 cm.
Såsskål.
2 skålfat, längd 25,5 cm.

Antal besök: 6 528