SKRIVSKÅP, senempire, sannolikt Tyskland, 1800-talets mitt.

443473. SKRIVSKÅP, senempire, sannolikt Tyskland, 1800-talets mitt.

Fanerad med mahogny. Delbart. Skuren dekor. Överdel med tre dörrar och bakomliggande hyllplan samt låda. Underdel med nedfällbar skrivklaff och bakomliggande skrivinredning, infällda spegelglas samt pilastrar av marmor. Tre lådor under skrivklaff samt utdragbar skrivskiva med fack. Dekor av bl a pilastrar. Brännmärkt "D Schück". Längd 127. Bredd 64. Höjd ca 232 cm.

Slitage. Några lösa dekorelement och listbitar. Ställvis något solblekt. Torrsprickor och fanerskador. Några dekorelement saknas. Nyckel saknas till skrivklaff. Skadat lås på mittdörr på överdel. Två lagningar vid lås på lådor. Ett nyckelhålsbeslag saknas. Spegelglas med spricka.

Nyckel/nycklar finns.

Gör en kostnadsfri värdering!

Nyckel/nycklar finns.

Antal besök: 724