BARNMÖBEL, 3 delar, bemålad furu, nyrenässans1800-talets andra hälft.
443323. BARNMÖBEL, 3 delar, bemålad furu, nyrenässans1800-talets andra hälft.
Skrivbord längd 54, bredd 37, höjd 40,5 cm
Pall längd 36, bredd 21,5, höjd 23,5 cm
Stol rygghöjd 39, sitthöjd 21, sittdjup 22, sittbredd 28 cm.
Bruksslitage, märken samt färgbortfall. Pallen med sprickor på sits. Bordet med sprickor samt en pinne saknas på stolen. Stolen har suttit fast med bordet.