stämplad i 835 silver- och fisklandsmärke, 4-faldigt strukturerat genombrutet mittsektion i rektangulär form ca. 4 x 4,5 cm, set med 4 bärnstensfärgade nuggets och 5 hängande bärnstensfärgade trådar dekorerade, längd på vågig länkkedja och fjäderring ca. 50 cm, vikt ca. 28,4 gram, 1930-tal.