AXEL KANDELL. signerad, daterad 1937, Olja på pannå " Gamla Helsingborg".

44254. AXEL KANDELL. signerad, daterad 1937, Olja på pannå " Gamla Helsingborg".

Enligt uppgift, Axel Kandell 1916-2003, formgav stolen Cattelin 1948.
Axel var bror till möbelformgivaren, arkitekten John Kandell.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 036