England, fristående, 1900-tal, mahognyfanerat, 9 lådor, nyckel medföljer, infällt grönt skrivunderlägg, skivan löstagbar, längd 122 cm, höjd 77, djup 62, stolarnas höjd 85 cm, stol med etikett Bowling´s of Tenby.
skivan med bruksslitage, underlägg med ställvis slitet läder.