441919. TVÄTTSET, 3 delar, porslin, "Anna", Gustavsberg, 1900-talets första hälft.
Kanna höjd 27 cm
Potta höjd 13,5 cm
Tvättfat diameter 37, höjd 12 cm.
Både tvättfatet och pottan med genomgående hårspricka och krackeleringar samt avslag på tvättfat.