SKRIN, 3 st, trä med intarsia.

441898. SKRIN, 3 st, trä med intarsia.

Syskrin, fanerat i björkrot med intarsia av ljusare och mörkare träslag, reliefdekor på locket, inredning med fyra fack samt trådhållare, höjd 13 cm, längd 27 cm, djup 16 cm.

Tobaksskrin, empire, sarkofagformat, valnötsfanér, kulfötter, höjd 15 cm, bredd 15,5 cm, djup 15,5 cm.

Skrivschatull, fanerat i björk och alm med intarsia, inredning med sammet (sentida tyg), höjd 14 cm, bredd 35 cm, djup 22 cm.

Bruksskick, fanerskador, repor, stötmärken, saknade delar, saknar nycklar, lås saknas på syskrinet, skrivschatull går ej att stänga.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 257