KUPÉ, svart, omkring 1900.

KUPÉ, svart, omkring 1900.
441447. KUPÉ, svart, omkring 1900.

Proveniens: Säby Gård, Järfälla Ridcenter AB.
Svart kupévagn sannolikt byggd av Nils Lauritz Wagnfabrik i Norrköping omkring 1900, av märket Brougham, Kan dras av parhästar. Den är i väldigt fint skick med stoppade soffor, många vackra detaljer, fönsterglasen och lyktorna.
Visning av Kupévagnen kommer att ske vid två tilfällen efter överenskommelse med RA Auktionsverket Norrköping .
Önskas ytterligare information kontakta auktionsfirman.

Bruks- och åldersslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bruks- och åldersslitage.

Antal besök: 2 880