Proveniens: Säby Gård, Järfälla Ridcenter AB.
Svart kupévagn sannolikt byggd av Nils Lauritz Wagnfabrik i Norrköping omkring 1900, av märket Brougham, Kan dras av parhästar. Den är i väldigt fint skick med stoppade soffor, många vackra detaljer, fönsterglasen och lyktorna.
Visning av Kupévagnen kommer att ske vid två tilfällen efter överenskommelse med RA Auktionsverket Norrköping .
Önskas ytterligare information kontakta auktionsfirman.
Bruks- och åldersslitage.
Bruks- och åldersslitage.