SKULPTURER, 4 st, glas, Kosta Boda samt Orrefors, för WWF, 1900-talets andra hälft.

441046. SKULPTURER, 4 st, glas, Kosta Boda samt Orrefors, för WWF, 1900-talets andra hälft.

Formgivna an Paul Hoff samt Olle Alberius. Tillverkade på Kosta samt Orrefors Glasbruk på uppdrag av Svenskt Glas i samarbete med WWF. Begränsade exemplar. Kommer i originalförpackningar med certifikat.
"Utter", längd 17,5 cm.
"Fjällräv", höjd 11,5 cm.
"Lövgroda", bredd 12,5 cm.
"Igelkott", längd 12,5 cm.

Bruksslitage, förpackningar samt kuvert med bläckskrift efter säljaren.

Gör en kostnadsfri värdering!

"Utter", längd 17,5 cm.
"Fjällräv", höjd 11,5 cm.
"Lövgroda", bredd 12,5 cm.
"Igelkott", längd 12,5 cm.

Gästriklands Auktionskammare
Antal besök: 1 181