ANDERS ZORN. Zorn, Människan och konstnären.

440953. ANDERS ZORN. Zorn, Människan och konstnären.

av Gerda Boêthius. Stockholm. Konst och Kultur AB 1977. Numrerad utgåva nr 580 av 999. 239 sid. + 64 helsidesplanscher, många i färg.
Förlagets oxblodsröda dekorerade konstläderband med 4 upphöjda bind, ryggförgyllning, helt guldsnitt, inre förgyllda denteller. I en röd originallinnekassett. Med tryckt författardedikation. (En STURE-bok.)

Anders Zorn (1860–1920)

Gör en kostnadsfri värdering!

Anders Zorn (1860–1920)

Antal besök: 833