MYNT samt SEDLAR, Sverige samt Tyskland, 1900-tal, silvermyntens vikt 194 gram.

440874. MYNT samt SEDLAR, Sverige samt Tyskland, 1900-tal, silvermyntens vikt 194 gram.

Mestadels nickelmynt, sent 1900-tal.
1 st pärm med koppar samt järn mynt, 1-ören, 2-ören, 5-ören, 1905 - 1970.

1 hårt ärgat 1-öre, 1858.
5-kronors sedlar samt 10-kronors sedlar ifrån 1940 - 1970.
2 st 100-kronors sedlar, 1958 samt 1963, 2 st 50-kronors sedel 1960 samt 1958.
4 st Tyska sedlar, 2 st 50 mark, stämplade juni 1919 samt 2 st 50 mark 1914.

Bruksslitage, ärgade, ovikta samt vikta.

Gör en kostnadsfri värdering!

1 hårt ärgat 1-öre, 1858.

Antal besök: 677