PARTI PORSLIN, 53 delar, Krautheim, Bavaria, Tyskland, 1900-talets mitt.

440757. PARTI PORSLIN, 53 delar, Krautheim, Bavaria, Tyskland, 1900-talets mitt.

Vitt gods med tryckt dekor i form av stiliserad växtlighet i gråblått, ljust blått och ljust gult
11 mattallrikar, diameter 24,5 cm
12 tallrikar, diameter 21,5 cm
12 assietter, diameter 17 cm
3 fat, längd 35 cm samt två fat 30 cm
12 efterrättsskålar, diameter 18,5 cm
2 skålar, diameter 21 cm
Såsskål på fat, längd 23 cm.

Fint bruksskick.

Gör en kostnadsfri värdering!

12 assietter, diameter 17 cm
2 skålar, diameter 21 cm
Såsskål på fat, längd 23 cm.

Fint bruksskick.

Antal besök: 911