DRÄKT, "Mandarindräkt", siden, 1900-talets mitt.

440591. DRÄKT, "Mandarindräkt", siden, 1900-talets mitt.

Tvådelad dräkt; jacka samt kjol. Sidensatin med guldbroderier. Helfodrad. Jacka med agraffer, ståkrage. Längd (axel till nedre framkant) ca 64 cm. Bystvidd ca 96 cm. Ärmlängd ca 43 cm. Kjol med motveck. Kjolens längd ca 99 cm. Midjemått ca 82 cm.

Storlek ca 38, enligt uppgift.

Uppsydd av sömmerska. Hög kvalitet.

Smärre bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Smärre bruksslitage.

Antal besök: 533