439739. SKRIVBORD, 1800-talets andra hälft.
Fanerat med valnöt och valnötsrot. Delbart. Tre lådor i sarg. Två hurtsar med tre lådor vardera, centrallås. Infälld skrivskiva av skinn. Baksida med falska lådfronter. Längd 144. Bredd 86. Höjd 79 cm.