BOKHYLLA, Karl Johan-stil, omkring 1920.

439663. BOKHYLLA, Karl Johan-stil, omkring 1920.

Proveniens: möbeln är tillverkad runt 1920 av Joel Lindström, Östervåla för Stockholms läns hemslöjd.
Köptes först av trafikchef Carl-Julius och Maja Schmidt, Jädraås.
1953 såldes den till Fritz och Karin Walfridsson och fanns fram till 1984 i prästgårdarna i Östervåla.

Höjd 120 cm, bredd 164 cm, djup 38,5 cm.

Bruksslitage, repor märken.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bruksslitage, repor märken.

Antal besök: 754