STOP, A. Wittorf, samt DAMARMBANDSUR, Orloff, 1900-tal.
439326. STOP, A. Wittorf, samt DAMARMBANDSUR, Orloff, 1900-tal.
Stop med tennlock med graverad text: Stadshuset Lund, A. Wittorf, Hamburg, 1900-talets början, totalhöjd 15 cm.
Damarmbandsur med glasstenar, Orloff 17 Jewels, sent 1900-tal, mått på urtavla 12 x 12 mm.
Bruksslitage, stop med repor samt löst åtsittande lock samt med sprickor på emaljdetalj, armbandsur ej funktionstestat.