KARIN MAMMA ANDERSSON. "Dramatiska teatern".

4392795. KARIN MAMMA ANDERSSON. "Dramatiska teatern".

Olja på duk, 84 x 84 cm, oramad. Signerad och daterad a tergo Karin Mamma Andersson 1999. Bär påskrift "olja på pannå".

PROVENIENS
Johan Wallin Collection, Uppsala
Stiftelsen Art for the Globe

Utställningar
Botkyrka Konsthall, Stockholm.

Karin "Mamma" Andersson (född 1962 i Luleå) är en av Sveriges mest uppmärksammade samtida konstnärer, känd för sina suggestiva målningar vars motiv rör sig i gränslandet mellan verklighet och fantasi. Hennes bildvärld präglas ofta av interiörer, landskap och teaterscener där vardagliga motiv möter drömlika och ibland melankoliska stämningar. Med ett måleri som blandar referenser från konsthistorien, fotografi, film och teater har hon skapat en särpräglad stil som gjort henne internationellt erkänd.

I slutet av 1990-talet rörde sig Anderssons måleri från landskapsskildringar mot interiörer och just teatern och scenrummet fick en viktig roll. I teaterns rum och scener förenas Anderssons intresse för berättelser, minnen och psykologiska tillstånd med själva måleriets grundfrågor.

Auktionens verk Dramatiska teatern är ett tidigt nyckelverk i den riktningen: ett scenlikt rum där rekvisita, kulissmålningar och stela figurer kastar långa skuggor över en ljus golvyta. Den återhållna paletten, de plana färgfälten och de tydliga skuggorna skapar en bild av teatern som både fysisk plats och psykologiskt tillstånd. Det är svårt att avgöra om det är en verklig händelse och plats, där det som utspelas känns som en teaterpjäs eller just en gestaltning av ett skådespel. Målningarna från denna tid rör sig ofta mellan verklighet och fiktion: tomma rum med spår av liv, scener som påminner om kulisser eller stillbilder ur film, och landskap där naturen framstår lika mycket som en inre plats som en yttre miljö. Genom sin lågmälda men intensiva palett – ofta dominerad av dämpade jordtoner och svärtor – förmedlar Andersson en stämning av eftertanke och stillhet.

Verket följs av en rad målningar där tomma eller halvt bebodda interiörer fungerar som “psykologiska landskap” och där referenser till scenografi, film och foto samlas i ett och samma plan. Under början av 2000-talet har denna nya inriktning, där vardagliga scener, interiörer och landskap laddas med både en drömlik stämning och underliggande mörker, blivit karaktäristisk för hennes konstnärskap och leder fram till hennes konstnärliga genombrott internationellt.

Andersson utbildade sig vid Kungliga Konsthögskolan i Stockholm på 1980-talet och fick sitt genombrott på 1990-talet. Internationellt slog hon igenom på Venedigbiennalen 2003. Hon representeras av flera stora gallerier och hennes verk finns i samlingar på museer världen över, bland annat Moderna Museet i Stockholm och MoMA i New York.

I god kondition.

Karin Mamma Andersson (Född 1962)

Tema

Art for the Globe - Femmes

Gör en kostnadsfri värdering!

PROVENIENS
Stiftelsen Art for the Globe

Utställningar

I god kondition.

Tema

Art for the Globe - Femmes

Antal besök: 3 998