IMARI, JAPAN. Vas, tidigt 1900-tal.

439150. IMARI, JAPAN. Vas, tidigt 1900-tal.

Målning främst i rött och blått, lite guld och motiv från naturen: träd, blommor och solar. Fyra mänskliga huvuden under läppen. Det finns fortfarande blommor och landskap i innerläppen. Dating till början av 1900-talet, omarknadsförd. Höjd ca. 26,5 cm/stativ 9 cm.

I gott skick.

Gör en kostnadsfri värdering!

I gott skick.

Antal besök: 390