BORDSKLOCKA, ref.”Breguet”, 1800-tal.

439089. BORDSKLOCKA, ref.”Breguet”, 1800-tal.

Bordsur med vit emalj urtavla med arabiska siffror, tangentvind, svarta Breguet visare, ändarna förgyllda, rörelsen med svänghjul, komponenter delvis med fina gravyrer, förgyllda, markerade på ratten: ”Breguet a Paris”, också inskriven på baksidan, i ett klockstativ av pressad guldpläterad metall med emaljblommor, dessa är täckta med brister, höjd 18cm, urtavla diameter 4,5 cm.

Skador och brister i emaljen.

Gör en kostnadsfri värdering!

Skador och brister i emaljen.

Daniel Meyer Antiquitäten und Auktionen
Antal besök: 2 655