438985. SNUSDOSA, silver, Gustaf Henrik Sidwall (verksam 1789-1824), Norrköping, 1801.
Lock med profil av Gustav IV Adolf. Insida av lock präglat med hans valsprål "Gud och folket". Med monogram samt gravyr. Förgylld insida.
Längd 9 cm.
Åldersrelaterat slitage.