BÖCKER, 3 st. Om folkkonst, Latvju Raksti, Riga, tidigt 1900-tal.

438429. BÖCKER, 3 st. Om folkkonst, Latvju Raksti, Riga, tidigt 1900-tal.

Latvju Raksti, "Latgale"
Latvju Raksti, "Vidzeme"
Latvju Raksti, "Kurzeme un Zemgale"
Böcker samt ritningar och mönster på textil, keramik, stolar etc angående Lettlands folkkonst, rikligt med bilder.

Bokbanden med slitage, i övrigt ingen anmärkning.

Gör en kostnadsfri värdering!

Latvju Raksti, "Latgale"
Latvju Raksti, "Vidzeme"

Nyköpings Auktionsverk
Antal besök: 761