CARL WILHELMSON (1866-1928). Studie till Kyrkfolk. Olja på duk.

438427. CARL WILHELMSON (1866-1928). Studie till Kyrkfolk. Olja på duk.

Signerad C. Wilhelmson. Även målning a tergo med motiv av parklandskap. 60 x 72 cm.

Proveniens
Familjen Nordenfelt, Göteborg, och därefter i arv inom släkten.

Utställningar
Christian Eriksson och Carl Wilhelmson, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1955.

Något ospänd duk, smärre krackeleringar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Proveniens

Utställningar

Antal besök: 6 127