Signerad C. Wilhelmson. Även målning a tergo med motiv av parklandskap. 60 x 72 cm.
Proveniens
Familjen Nordenfelt, Göteborg, och därefter i arv inom släkten.
Utställningar
Christian Eriksson och Carl Wilhelmson, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1955.
Något ospänd duk, smärre krackeleringar.