SERVISDELAR, ca 60 delar, porslin, Victoria/Heinrich Import, 1900-tal.

438378. SERVISDELAR, ca 60 delar, porslin, Victoria/Heinrich Import, 1900-tal.

Dekor av blommor.

Märkt Victoria Import:
12 flata tallrikar, diameter ca 23,5 cm.
11 assietter, diameter ca 20,5 cm.
10 djupa tallrikar, diameter ca 23,5 cm.
2 uppläggningsskålar, längd ca 22 cm.
3 uppläggningsfat, längd ca 27 - 35 cm.
1 skål, ca 23 x 23 cm.
1 såsskål på fot.
12 assietter, diameter ca 16 cm.

Märkt H&Co Heinrich Import:
Kaffekanna.
Sockerskål med lock.
Gräddkanna.
8 kaffekoppar med 8 fat.

Slitage. Knopp på kaffekannans lock lagad. Nagg. Enstaka sprickor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Dekor av blommor.

Märkt Victoria Import:
1 skål, ca 23 x 23 cm.
1 såsskål på fot.

Märkt H&Co Heinrich Import:
Kaffekanna.
Sockerskål med lock.
Gräddkanna.
8 kaffekoppar med 8 fat.

Antal besök: 7 457