OIDENTIFIERAD KONSTNÄR. Olja på dubblerad duk. Porträtt av Frands de Thestrup, 1600-tal.

437548. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR. Olja på dubblerad duk. Porträtt av Frands de Thestrup, 1600-tal.

Den avporträtterade biskopen vid Aalborgs stift, Frands de Thestrup, är mest känd som det danska och skånska skolväsendets grundare, och visas här i sedvanlig prästkrage och talargest.
A tergo påskrift "Frands de Thestrup Biskop i Aalborg 1653" samt rester av ett textat brev.
På spännramen "Biskop Thestrup".
94x78, ramad 104x88 cm.

Proveniens: Tavlan har hängt på Ulfsnäs fideikommiss.

Lagningar, retuscher, senare spännram.
Duken förstärkt genom dubblering.

Gör en kostnadsfri värdering!

94x78, ramad 104x88 cm.

Antal besök: 1 514