OIDENTIFIERAD KONSTNÄR. Olja på dubblerad duk. Porträtt av Frands de Thestrup, 1600-tal.
437548. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR. Olja på dubblerad duk. Porträtt av Frands de Thestrup, 1600-tal.
Den avporträtterade biskopen vid Aalborgs stift, Frands de Thestrup, är mest känd som det danska och skånska skolväsendets grundare, och visas här i sedvanlig prästkrage och talargest.
A tergo påskrift "Frands de Thestrup Biskop i Aalborg 1653" samt rester av ett textat brev.
På spännramen "Biskop Thestrup".
94x78, ramad 104x88 cm.
Proveniens: Tavlan har hängt på Ulfsnäs fideikommiss.
Lagningar, retuscher, senare spännram.
Duken förstärkt genom dubblering.
94x78, ramad 104x88 cm.