SERVISDELAR, 47 st porslin Rörstrand, empireliknande. 1800-talets slut till 1900-talets början.
437241. SERVISDELAR, 47 st porslin Rörstrand, empireliknande. 1800-talets slut till 1900-talets början.
Vitt gods med guldkant i formen av franska liljor.
Servisen består av:
14 middagstallrikar diameter 25,5 cm
11 lunchtallrikar
7 assietter
6 sopptallrikar
8 uppläggningsfat i varierande storlekar
en karott
såsskål på fat.
Jämnt slitage, främst på gulddekoren.
Nagg förekommer.
Servisen består av:
11 lunchtallrikar
7 assietter
6 sopptallrikar
en karott
såsskål på fat.
Nagg förekommer.