SERVISDELAR, 47 st porslin Rörstrand, empireliknande. 1800-talets slut till 1900-talets början.

437241. SERVISDELAR, 47 st porslin Rörstrand, empireliknande. 1800-talets slut till 1900-talets början.

Vitt gods med guldkant i formen av franska liljor.
Servisen består av:
14 middagstallrikar diameter 25,5 cm
11 lunchtallrikar
7 assietter
6 sopptallrikar
8 uppläggningsfat i varierande storlekar
en karott
såsskål på fat.

Jämnt slitage, främst på gulddekoren.
Nagg förekommer.

Gör en kostnadsfri värdering!

Servisen består av:
11 lunchtallrikar
7 assietter
6 sopptallrikar
en karott
såsskål på fat.

Nagg förekommer.

Antal besök: 655