GLASSERVISDELAR, 33 st av okänd tillverkning. Sverige 1900-talets mitt.

437157. GLASSERVISDELAR, 33 st av okänd tillverkning. Sverige 1900-talets mitt.

Gröntonat glas i olika nyanser. Servis bestående av

Kanna på fot med hänkel. Okänd tillverkning.
Höjd 27 cm.
5 glas på fot, höjd 9 cm.
5 konade glas, höjd 12,5 cm.
3 starkvinsglas på fot, höjd 10 cm.
5 likörglas på fot, höjd 8 cm.
6 starkvinsglas på låg fot, höjd 6,8 cm.
2 selterglas, höjd 10 cm.
6 låga selterglas, höjd 6,5 cm.

Gott bruksskick.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 27 cm.
5 glas på fot, höjd 9 cm.
5 konade glas, höjd 12,5 cm.
2 selterglas, höjd 10 cm.

Gott bruksskick.

Antal besök: 624