HEINRICH GERHARD BÜCKER. Kung på hästryggen.

436307. HEINRICH GERHARD BÜCKER. Kung på hästryggen.

Heinrich Gerhard Bücker (05.03.1922 Vellern - 11.08.2008 Vellern); brons sannolikt ihåligt gjutet, daterat 1950/70, signerad på sockeln, numrerad 9. Höjd ca. 39 cm, ställ 25,5 x 9,5 cm. H-G. Bücker studerade vid Academy of Fine Arts Academy of Applied Arts med Bernhard Bleeker och Josef Henselmann, senare biträdde Edwin Scharff vid Hamburg State Art School.

I gott skick.

Gör en kostnadsfri värdering!

I gott skick.

HannoVerum
Antal besök: 3 864