436301. SABEL m/1864, för manskap vid kavalleriet, Sverige.
Sabel med fäste i mässing med läderklätt grepp, märkt på klingryggen med 8 R 1 S No 36 (Jämtlands fjälljägare), svärtad balja.
Bruksslitage, 1 skruv till munblecket på baljan fattas, smärre bucklor på baljan.