FOLKDRÄKT, 5 delar. Skedevidräkt, 1900-talets första hälft.

436205. FOLKDRÄKT, 5 delar. Skedevidräkt, 1900-talets första hälft.

Väst, kjol, förkläde, underkjol med knypplingsarbeten, pung med floral dekor samt märkt med monogram samt 1935.
Midjemått kjol, 47.5 cm (x2).

OBS, tillägg i objektbeskrivningen samt konditionsrapport. 20/6 kl. 14.26.

Bruksslitage. Underkjol med smärre fläckar. Smärre skador och lagningar. Väska med lagning på detaljen av mässing.

Gör en kostnadsfri värdering!

Midjemått kjol, 47.5 cm (x2).

Antal besök: 2 413