OTTO SANDER-HERWEG. Porträtt av AUGUST STRINDBERG.

43586. OTTO SANDER-HERWEG. Porträtt av AUGUST STRINDBERG.

Etsning signerad, 28 X 25 cm. Sannolikt utfört i Berlin efter ett fotografi av Strindberg taget 1907-1908. Jämför Alice Rasmussen: Strindbergsporträtt, sid 39-41.

Bladet något gulnat.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bladet något gulnat.

Antal besök: 2 431