435822. MATSERVIS, 45 delar, Union-T, 1900-tal.
10 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 12 assietter, 4 uppläggningsfat, 4 skålar, soppterrin, såsskål och kanna. Mattallrikarnas diameter ca 23 cm. Största uppläggningsfatets längd ca 38 cm.
Bruksslitage. Ett uppläggningsfat och såsskål med spricka.