MARIANNE VON MÜNCHOW. Ryamatta 'Granar', mått: 207x136 cm.

435788. MARIANNE VON MÜNCHOW. Ryamatta 'Granar', mått: 207x136 cm.

Varp: oblekt lingarn
Inslag: i botten gråmelerat nöthårsgarn, nock av tvinnat ullgarn,
dekor i form av stiliserade långsmala granar i flera blandade nyanser grönt, blått, rosa och brunsvart. Granarna sträcker sig i hela mattans längd. Kantad med gråbeige kraftiga bomullsband i spetskypert, mattan, med titeln 'Granar', är komponerad 1957 av inredningsarkitekten Marianne von Münchow f. 1917. Hon hade blivit inbjuden att ställa ut på den 9:e Hantverksmässan i München, och vann där guldmedalj för denna rya, signerad MvM samt HS 'Hemslöjden'.

Bruksslitage och några lösa trådar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Varp: oblekt lingarn

Antal besök: 2 387