BÖCKER, 38 st, Nordisk Familjebok, konversations lexikon och realencyklopedi, 1900-talets början.

435589. BÖCKER, 38 st, Nordisk Familjebok, konversations lexikon och realencyklopedi, 1900-talets början.

Den andra upplagan utgavs sedan i 38 volymer (där del av 34 samt 35-38 är supplementband) 1903-1926 och kallas vanligen Uggleupplagan eftersom dekoren på bokryggen till en av inbindningsvarianterna pryddes av en uggla. Den innehåller cirka 182 000 uppslagsord och brukar anses vara Sveriges mest kompletta bokbundna encyklopedi. Där behandlas urförligt många begrepp, som helt eller delvis gås förbi i senare utgivna uppslagsverk.

Bokryggar med skador, slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 530