VÄGGUR, troligen mahogny, Junghans, 1900-talets första hälft.

434823. VÄGGUR, troligen mahogny, Junghans, 1900-talets första hälft.

Emaljerad urtavla märkt Junghans. Löstagbart krön. Pendel samt nyckel finns.
Totalhöjd ca 100 cm.

Bruksslitage, ställvis hårt, del saknas till krön, en glaslist något lös, ej funktionstestad.

Gör en kostnadsfri värdering!

Totalhöjd ca 100 cm.

Gästriklands Auktionskammare
Antal besök: 802