434823. VÄGGUR, troligen mahogny, Junghans, 1900-talets första hälft.
Emaljerad urtavla märkt Junghans. Löstagbart krön. Pendel samt nyckel finns.
Totalhöjd ca 100 cm.
Bruksslitage, ställvis hårt, del saknas till krön, en glaslist något lös, ej funktionstestad.