Närmare 50 dokument rörande Brändebo, Ljungby socken/ Sankt Sigfrids socken. Huvudsakligen från 1800-talets senare hälft. Juridiska dokument såsom köpekontrakt, köpebrev, lagfarts- och inteckningshandlingar, familjerättsliga handlingar och auktionsprotokoll med mera.
Avskrifter från tiden förekommer.
Bruksslitage. Defekter förekommer.