SIGILL 6 st glas samt 1 st bergskristall, möjligen Sassaniderna, Persien, 224-651 e.Kr.

432829. SIGILL 6 st glas samt 1 st bergskristall, möjligen Sassaniderna, Persien, 224-651 e.Kr.

6 st av glas, rund form, dekor av huvuden samt lejon. Diameter ca 2,5-3 cm.
1 st av bergskristall, dekor av figur, längd ca 2,5 cm.

Proveniens: Portugisisk diplomatfamilj.

Slitage. Nagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

Slitage. Nagg.

Antal besök: 1 387