JOSEF URBACH. Rhenlandskap med Brohler Ley, troligen nära Neuwied.
432407. JOSEF URBACH. Rhenlandskap med Brohler Ley, troligen nära Neuwied.
Josef Urbach (1889 Neuss - 18.10.1973 Essen); akvarell på papper (handgjort papper), signerad och daterad 50 nere till vänster, inramad bakom glas i passepartout, märkt på baksidan, galleribar. Mått ca. Ram 66 x 57 cm, fäste 51 x 41 cm. Y.U. studerade vid Düsseldorf School of Applied Arts under Peter Behrens och Fritz Ehmke, senare professor vid Folkwangskolan i Essen. Medlem av ”Young Rheineland” och ”Rhenish Secession”.