KAJSA & NILS STRINNING. Hyllsystem 'Continental' för String, 1960/1970-tal.
431812. KAJSA & NILS STRINNING. Hyllsystem 'Continental' för String, 1960/1970-tal.
Hyllsystem med 3 sektioner av teak och stål, systemet består av 10 hyllplan med måtten 78x20 cm, 2 hyllplan med måtten 78x30 cm, 1 skrivskiva med måttet 78x46 cm, 1 skrivbordsdel med 2 lådor med måttet 78x30 cm, 1 vitrinskåp med 1 hyllplan av glas med måttet 78x30 cm och 1 skåp inredd med 2 större och 1 mindre låda samt 1 hyllplan.
Systemets bredd 238 cm
Djup 46 cm
Höjd 186 cm.
Bruksslitage och några mindre tryckmärken, ett lås saknas.
Systemets bredd 238 cm
Djup 46 cm
Höjd 186 cm.