431545. BYRÅ, rokokostil, så kallad Haupt byrå, 1900-tal.
Stenskiva, fanerad i olika träslag, intarsia, beslag av mässing, längd ca. 97, bredd 53, höjd 83 cm.
Bruksslitage. Repor, smärre slagmärken. Ett beslag saknas till nyckelhål.
Nyckel/nycklar finns.