SKRIVSKÅP, tidigt 1800-tal.

431241. SKRIVSKÅP, tidigt 1800-tal.

Tudelat. Överdel med ett dörrpar och bakomliggande hyllplan samt skedhylla. Nederdel med nedfällbar skrivklaff med bakomliggande skrivinredning. Tre lådor under skrivklaff. Längd 116. Bredd 49. Höjd 198 cm.

Åldersrelaterat slitage. Sockel med senare lagning. Maskstunget. Senare beslag. Torrsprickor. Ej ursprungligen sammanhörande delar.

Nycklar saknas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Nycklar saknas.

Antal besök: 546